KVĚTEN 1945 A KTIŠ Tisk Email

Čtvrtého května 1945 vydává vrchní velitel štábu spojeneckých vojsk v Evropě, armádní generál David Dwight Eisenhower, rozkaz generálu Pattonovi k postupu amerických vojsk do Československa. Při překročení státní hranice v ranních hodinách 5. května 1945 ve Strážném (tehdy Kunschwart) narazil na tvrdý odpor 10. pěší pluk 5. pěší divize, která byla nazývána Red Diamond (červený kosočtverec). Proti nim bojovali zbytky pancéřové divize SS. Po tvrdém boji byl teprve v podvečer zlomen odpor nacistů a Kunschwart (dnešní Strážný) byl dobit.
V noci z 5. na 6. května uskutečnil 737 tankový prapor a 803. protitankový prapor útok na Volary a postupoval dále směrem na Lhenice a Netolice, kde byla demarkační linie mezi americkou a sovětskou armádou. Do Netolic dorazila prvá americká jednotka 7. května odpoledne. Dvanáctý armádní sbor americké armády dojel 8. května do Chvalšin a dále postupoval k Brlohu. Zde narazily na další odpor německé pancéřové divize.
Dle dochované americké vojenské mapy pobočný oddíl 803 protitankového praporu při svém průzkumu zjistil soustředění nacistické pancéřové divize a začalo obklíčení nacistů. Dle německých pramenů 9. května odpoledne zaujal vrchní velitel 1. pancéřové armády, generál tankových vojsk Walther Kurt Josef Nehring, své poslední bojové postavení v obci Ktiš (Tisch) na Šumavě.
Pátá americká pěší divize sevřela nacisty a zabezpečila ústupové cesty Němců k Bavorsku. Marné byly snahy německého náčelníka štábu von Weitershausena o možnosti amerického zajetí. Americký velitel německému náčelníkovi štábu pancéřové divize sdělil, že jeho jednotka aktivně bojovala proti Rudé armádě a proto všichni zajatci budou předáni do Sovětského svazu. Po tomto sdělení se vrátil von Weitershausen do Ktiše a generál tankových vojsk Walther Kurt Josef Nehring spolu s více než deseti tisíci německých vojáků se vzdali.
Desátého května osvobodili Američané Křemži a Brloh. Z německého popisu vyplývá, že Američané přišli do Ktiše se vší pravděpodobností až 11. května 1945. Všichni nacističtí vojáci pancéřové divize tankových vojsk Walthera Kurta Josefa Nehringa byla na demarkační čáře ještě v květnu 1945 předána Rudé armádě do sovětského zajetí.

 

František Schusser

 

Komentáře a dotazy k produktu 

 
# 2010-04-14 09:43
Výborné články,rád vše čtu o historii Vašeho místa a celé Šumavy,nashle
 
 
# 2010-04-14 12:06
Články od pana Schussera jsou velmi příjemné a moc se těším na další !!
 

PROMINENT sekce

PřihlášeníXHTML and CSS. | Obec Ktišl