Smědečské ozvěny Tisk Email

S Chytilovým Adresářem z roku 1915 jsme už zavzpomínali nad vizitkou obce Ktiš. Dnes představíme údaje pro Smědeč a Smědeček. Zdejší osadníci měli někdy napilno, protože první a poslední věci člověka obstarával pan farář v Ktiši, telegraf byl ve Chvalšinách a na dráhu se šlo do Chrobol. Za doktorem zas do Lhenic, kde ordinoval MUDr. Antonín Kössl. Ten ovšem jednou měsíčně oběma obcím návštěvu preventivně oplácel a k úrazům přijel hned. Děti na tom byly líp, protože 1. - 5. ročník obecné vychodily doma ve Smědči, kde jim vědomosti do kebulek naléval pan učitel Lob. Vzkvétal zde také dobrovolný hasičský sbor.. Údaje pro Adresář sepsal pan starosta Josef Loschko.


Zdroj: Chytilův Úplný adresář království Českého. Díl 3, obvod Obchodní komory v Českých Budějovicích. Nákladem vlastním sestavil a vydal Alois Chytil s redaktory i spolupracovníky ze zastupitelstev měst a obcí. Vytiskla knihtiskárna Jos. B. Zápotočný v Rokycanech roku 1915. (Archiv Rodopisné revue).

Miloslav Trnka

 

Komentáře a dotazy k produktu 

 
# 2010-04-13 23:01
Když už tu mluvíte o učiteli Löbovi ze Smědeče, v roce 1927, přesně 21.dubna, chudáka přepadla cikánská tlupa. Vlastní zbraní ho postřelila a i na ostatní lid kolem se střílelo.
Záznam z Hořilkovské Vadkovské kroniky …….
Ještě na Dobročkově řádili druhý den, pak ještě na Lhenicku a v Jámě.
Až 25.dubna je četníci dostali, jednoho zastřelili a dva zranili.
Ale to jen pro zajímavost.
 

PROMINENT sekce

PřihlášeníXHTML and CSS. | Obec Ktišl