TISOVKA Tisk Email

Na samém počátku musím připomenout, že Tisovky jsou nedaleko od sebe dvě.
Jedna se německy jmenovala Distlowitz a je deset kilometrů jižně od Českého Krumlova a ta druhá, německy nazývaná Neuberg, je „ta naše Tisovka.“ Bohužel, prvá písemná zpráva je z Popravčí knihy pánů z Rožmberka z roku 1423. Na folii 34b se píše, jak Borovec z Boletic na mukách vypovídal o vypalování zámků, kde mu pomáhali i Levecz a Spil z Tisovky. V této tlupě byli i Hoss a Palček z Ktišky.  Také další zpráva je z Popravčí knihy pánů z Rožmberka a je na foliu 37b. Praví se zde, že Pecha z Tisovky vedl tlupu Janka Červeného při mordech a loupežích v kraji. Loupili u Frymburku, v Hořicích kostel a faráře vybíjeli a chtěli vypálit klášter ve Vyšším Brodě. Při mordu mlynáře pod Ktišem byl znovu i Levecz z Tisovky.
V 15. století je Tisovka psána jako Tysowka Nybenperg a je zde uváděno třináct jmen osedlých, tedy majitelů usedlostí. Jaroslav Kadlec uvádí, že dle krumlovských register krumlovského panství z roku 1445 je Tisovka v újezdu boletickém. Tehdy byla Tisovka v rukou Rožmberků, ale pouze jako zástava. Dle rejstříku z roku 1483 patřila Tisovka pod rychtu Ktiš, měla výměru něco málo více než lán, což bylo v té době zhruba dvacet hektarů. Ročně odváděla v mincích dva tolary a osm grošů.  
Rejstřík jmen v Čechách uvádí sedm obcí a osad Tisová, čtyři jména Tisovec a  dvě jména Tisovka.  Jméno Tisovka vzniklo zpodstatňující příponou -ka od hory, která byla plná tisů. Jméno Tisová bylo v roce 1440 přeloženo jako Eienberg a
postupně ze staršího Neuenberg bylo vytvořeno jméno Neuberg.

 

František Schusser

 

PROMINENT sekce

PřihlášeníXHTML and CSS. | Obec Ktišl