P. Karel Rendl
* 5.12.1927 - † 2.5.2012

Narodil se 5. 12. 1927 v Tvrdoslavi. Vysvěcen na kněze byl 24. 6. 1956 v Litoměřicích a inkardinován do českobudějovické diecéze.
Jako kooperátor působil v Prachaticích, krátce i v Sušici, jako administrátor ve farnostech Omlenice, Rožmitál na Šumavě, Čkyně, Malenice, Netolice, Strunkovice nad Blanicí, Světlík, Svéraz.
Od 1. 5. 1973 byl až do své smrti administrátorem ve Chvalšinách a odtud spravoval farnosti Ktiš, Brloh, Jablonec, Ondřejov, Vitěšovice, Boletice, Polná, také byl výpomocným duchovním v Českém Krumlově.
Římskokatolickou farnost Ktiš spravoval P. Karel Rendl od r. 1973, kromě přibližně roční přestávky v letech 1995-1996, kdy farnost společně s Diecézním centrem života mládeže spravoval P. Bohuslav Švehla.

Vysvěcení kapličky u fary ....

Vysvěcení opravené kapličky Sv. Huberta - myslivecké sdružení Vilém - Ktiš 2004

Bohoslužba v kostele Sv. Bartoloměje ve Ktiši společně s P. Romanem Dvořákem 2009

Kromě starosti o technický stav kostela i s přibývajícími lety neztrácel zájem o lidi. Velmi ochotně posloužil kněžskou službou či přijetím na faře ve Chvalšinách, odkud na Ktiš dojížděl. Jakmile to bylo možné, věnoval se dětem při výuce náboženství v místní škole.
Nebylo výjimkou, že zaskočil lidi způsobem svého humoru, ale kdo se zaposlouchal do jeho slov, nemohl přehlédnout ryzost tohoto člověka.
V životě nesl i mnohé kříže a obtíže. Přesto do poslední chvíle byl plný víry v Boží dobrotu, spravedlnost, odpuštění a život věčný.

Jeden moudrý místní muž pronesl: ... myslím, že v Řimě takové moc rádi nemají, ale vsadím se, že v nebi určitě ano!

Vděčnost za dary jeho života i prosbu za dar života věčného můžeme vložit do kratičké modlitby: Odpočinutí věčné dej mu, Pane, a světlo věčné, ať mu svítí – ať odpočívá v pokoji.

- Amen -

Vypracovali: P. Roman Dvořák a Roman Frček

Komentáře a dotazy k produktu

# 2012-07-26 21:24
Dobrý večer všem!

Rád bych Vám touto cestou vyslovil soustrast v souvislosti s úmrtím Vašeho faráře P. Karla Rendla.
O jeho smrti jsem se z Vašeho webu dověděl asi před měsícem a půl, žel z časových důvodů (chystal jsem se na zájezd do partnerské obce našeho města) jsem to nestihl a pak zase na
to pozapomněl.
S panem Rendlem jsem měl tu čest setkat se asi dvakrát v životě.
Poprvé jsem se s ním setkal před chvalšinským kostelem, kdy se mi žel podařilo přijít až po skončení mše. Nicméně pan farář, ač mne neznal, mi nabízel svezení na Kuglvajt. Jeho laskavost jsem musel odmítnout - šel jsem opačným směrem.
No a podruhé, to bylo o nějaký ten rok později, kdy jsem do Chvalšin zavítal znovu. To jsem si už na Internetu našel, kdy tam začínají bohoslužby, na tu mši jsem se tam zastavil - a svůj dojem z prvního setkání s ním jsem si tím jen potvrdil. (Nebo mi to svezení nabízel až tehdy? Už si opravdu nepamatuji - a ono na tom zas až tak
nesejde.)
Byl to opravdu svérázný - a to sympaticky svérázný - velebníček (nemyslím si, že by se na mě za toto označení zlobil), který mohl mít respekt i u těch, kdo se v kostele objeví leda tak o Vánocích a to ještě jen tehdy, když mají dobrou náladu a je dostatečně hezké počasí.
Ať je mu země lehká a odpočívá v pokoji (myslím, že dokud tam budou lidé, jako Vy, může tak činit beze strachu, že kostely, které měl v péči, spadnou či "budou spadnuty", nepočítáme-li Andreasberg, Kriebaum a Ogfolderhaid, kde bylo mimo Vaše možnosti tomu zabránit).

A Vám přeji hodně úspěchu ve Vaší záslužné práci.

Miloš Hlávka
Nový Knín

# 2013-02-21 22:43
Dobrý den,
dovolte, prosím, abych Vám nabídl svou bezplatnou účast na tvorbě knih a písemností o životě na Ktišsku. Jsem v penzi, vyznám se v archívnictví, studoval jsem na UK paleografii, znám latinu, starou češtinu i němčinu. Celý život se věnuji regionální historii a literární historii. Celý život jsem pracoval jako redaktor odborných časopisů. Původem jsem z Prahy, nyní bydlím trvale ve Vodici. Velmi mě zaujaly Vaše aktivity; pokud by Vás má nabídka oslovila, dejte mi laskavě vědět na mail : .
Předem Vám děkuji za Vaši odpověď, nabízím i externí spolupráci. Nejde mi naprosto o peníze, nýbrž o dobrou věc, kterou děláte.

Pavel Černý
+420725170444